W jaki sposób przenośniki usprawniają funkcjonowanie fabryki? Sprawdźmy!

W jaki sposób przenośniki usprawniają funkcjonowanie fabryki? Sprawdźmy!

Przenośniki i podajniki to urządzenia wspierające funkcjonowanie zakładu na kilku płaszczyznach – dziś napiszemy nieco więcej na ich temat. Na czym konkretnie polega wdrożenie rozwiązań automatyzujących produkcję? Jaki wpływ na wydajność zakładu ma przebieg transportu wewnętrznego? Czy maszyny kiedyś zupełnie wyprą ludzkich pracowników z zakładów produkcyjnych? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z automatyzacją produkcji znajdziesz w niniejszym tekście – zapraszamy do lektury!

Wydajność zakładu a automatyzacja

Wydajność zakładu w dużej mierze uzależniona od przebiegu dwóch podstawowych procesów – produkcji oraz transportu bliskiego. Transport bliski to inaczej transport wewnętrzny. Polega on na obiegu surowców, komponentów, półproduktów oraz gotowych produktów w obrębie zakładu – od odbioru w terminalu, przez działy produkcyjne aż do zmagazynowania i ponownego skierowania do terminala, z którego w końcu zostaje odebrany przez dostawcę i skierowany do klienta. Jak już pewnie zauważyliście, to właśnie od sprawności transportu bliskiego uzależniona jest wydajność produkcji – jeżeli dane półprodukty nie zostaną dostarczone na czas, to nie zostaną z nich wytworzone produkty. Dlatego transport bliski jest stale usprawniany – do jego realizacji stosuje się pojazdy takie jak wózki widłowe czy dźwigi oraz maszyny stacjonarne takie jak przenośniki śrubowe, czy rolkowe. Przy podajnikach warto się na moment zatrzymać, gdyż wspierają onme zarówno sam transport wewnętrzny, jak i sam proces produkcyjny. Zdają one egzamin na przykład na liniach produkcyjny, często są podświetlane przez taśmy LED 24V ip20, bądź inne energooszczędne źródła światła, a pracownicy w takich warunkach mogą na przykład przeprowadzać transformację towaru szybko i sprawnie. Transformacja polega na wymianie instrukcji bądź opakowań na te właściwe dla kraju, do którego zostanie skierowany dany produkt. To zadanie monotonne, które zamiast człowieka może wykonywać maszyna.

Automatyzacja procesów produkcji

Wspomnieliśmy o monotonnych procesach produkcyjnych – może być to na przykład transformacja, lub napełnianie opakowań danym produktem. Automatyzacja procesów produkcji polega na odciążeni ludzkiej załogi zakładu przez maszyny. Takie powielane zadania jak te opisane powyżej, z powodzeniem mogą za nas wykonywać roboty i maszyny. Zadanie pracownika ludzkiego w takiej sytuacji ogranicza się jedynie do sprawowania kontroli nad przebiegiem całego procesu. Oczywiście – zastąpienie pracy człowieka pracą maszyny, zawsze wiąże się z ograniczeniem ludzkiej załogi takiego zakładu. Z drugiej jednak strony wiąże się także ze znaczną poprawą wydajności produkcyjnej. Maszyny mogą pracować bez przerwy przez całą dobę, nie otrzymują wypłaty, co ponownie wiąże się z oszczędnościami dla pracodawcy. Przyjmuje się więc, że automatyzacja jest nieunikniona i w przyszłości będziemy mieli coraz częściej do czynienia z produktami, które w całości bądź w dużej mierze zostały wytworzone przez roboty.