Szybka budowa domu? Oto kilka rozwiązań, które pomogą Ci ja zrealizować!

Szybka budowa domu? Oto kilka rozwiązań, które pomogą Ci ja zrealizować!

Niedawne zmiany w prawie budowlanym sprawiły, że dziś praktycznie każdy może wznieść dom jednorodzinny przy dopełnieniu minimalnych formalności. Dlatego dziś opowiemy o rozwiązaniach technologicznych, dzięki którym budowa domu przebiegnie szybko i sprawnie. Czy budowa domu może być prosta jak składanie klocków lego? Sprawdźmy!

Nowelizacja prawa budowlanego w 2021 roku

W roku 2021 przeprowadzona została kolejna nowelizacja prawa budowlanego, w ramach której praktycznie każdy prywatny inwestor może wznieść dom o powierzchni użytkowej do 70 metrów kwadratowych w uproszczonej drodze urzędowej. Na czym polega ta „uproszczona droga”? Dla rozpoczęcia budowy takiego obiektu wymagane jest jedynie zgłoszenie we właściwej dla danej działki jednostce administracyjnej zamiaru rozpoczęcia takiej budowy do 30 dni przed jej rozpoczęciem. Te 30 dni to okres, w którym jednostka administracyjna (np. starostwo) ma prawo zgłosić sprzeciw dla rozpoczęcia budowy. Jeżeli budowa jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego a działka, o której mowa jest działką budowlaną, to nie ma przeciwwskazań, aby jej nie rozpocząć.

Czy w kilka tygodni można zbudować dom gotowy do zamieszkania?

Dom gotowy do zamieszkania, czyli w żargonie budowlanym „dom pod klucz” to dom wykończony zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Jego budowa może trwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Wszystko zależy od tego, z jakich materiałów i rozwiązań budowlanych postanowimy skorzystać – poniżej wymieniamy te, które stosuje się w domach wznoszonych „pod klucz” w zaledwie kilka tygodni”

  • Dach modułowy – a konkretniej blachodachówki modułowe. To dachówki w formie prostokątnych lub kwadratowych segmentów o wymiarach od 1x1 do nawet 3x3 m. Możemy je w prosty sposób wykładać na dachu. Montaż jest niezwykle prosty – panele o powierzchni od jednego do dziewięciu metrów kwadratowych przytwierdzamy do konstrukcji przy użyciu wkrętów. Cała operacja zajmuje kilkanaście minut, jeżeli mowa o pojedynczym panelu..
  • Konstrukcje szkieletowe – warto rozważyć zakup gotowej konstrukcji szkieletowej takiego domu. To po prostu „szkielet” domu złożony z kantówek. W dalszej kolejności szkielet ten obkładamy materiałami budowlanymi i gotowe – można zając się wykańczaniem wnętrz i elewacji.
  • Domy modułowe – w ostatnim czasie niezwykle popularne stały się domy modułowe, czyli domy, które składamy z gotowych elementów niczym klocki lego. Z poszczególnych modułów możemy tworzyć unikalne konstrukcje – zarówno jedno, jak i wielokondygnacyjne.
  • Płytki modułowe – sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mogą imitować cegłę, kafelki oraz wiele innych materiałów. Są dostępne w prostokątnych bądź kwadratowych segmentach o różnej powierzchni. Wykładanie modułów jest o wiele mniej czasochłonne niż na przykład kafelkowanie a efekt końcowy jest identyczny.

I na koniec najważniejsze – sprawdzona ekipa budowlana. Warto wybierać fachowców cieszących się dobrą opinią. Oczywiście, każdemu inwestorowi zależy na szybkiej realizacji projektu, warto jednak postawić na ekipę, która może pochwalić się poprzednimi realizacjami i zbuduje dom nie tylko szybko, lecz również solidnie.