Jak zwiększyć efektywność energetyczną domu?

Jak zwiększyć efektywność energetyczną domu?

Efektywność energetyczna domu to niezwykle istotna kwestia, ponieważ to właśnie od niej zależy wysokość kosztów za ogrzewanie. Wpływa ona również na zapewnienie komfortu cieplnego wewnątrz budynku. Jakie kroki warto podjąć, aby zwiększyć efektywność energetyczną? W dzisiejszym artykule prezentujemy sprawdzone rozwiązania.

Odpowiedni surowiec opałowy

Pierwszym krokiem w celu poprawy efektywności energetycznej naszego domu jest odpowiednie dobranie surowca opałowego. W tym celu najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania. W ostatnim czasie niezwykle popularny stał się ekogroszek, który zapewnia doskonałe efekty przy jednoczesnym niskim zużyciu. Proces jego spalania jest powolny, a dodatkowo to surowiec o niskiej zawartości siarki i popiołu, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na nasze środowisko naturalne. Alternatywą jest oczywiście nowoczesna pompa ciepła, która pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne za ogrzewanie do minimum. To rozwiązanie wiąże się jednak z dość dużą inwestycją, na którą nie każdy może sobie pozwolić.

Termomodernizacja

Termomodernizacja to pojęcie, które oznacza proces mający na celu obniżenie zapotrzebowania na ciepło w danym budynku. Wówczas wykonuje się przede wszystkim izolacje termiczne za pomocą dedykowanych materiałów takich jak wełny szklane czy specjalne pianki. Najważniejszym elementem tego procesu jest bez wątpienia ocieplenie poddasza, ponieważ to właśnie przez dach ulatuje najwięcej zgromadzonego wewnątrz domu ciepła. Ulatuje ono również przez nieszczelności w oknach, drzwiach czy ścianach zewnętrznych. Warto dodać, że dobrze przeprowadzona izolacja termiczna domu pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 75%!

Dach energooszczędny

Ostatnia kwestia odnosi się do procesu wznoszenia konstrukcji dachowej. Już na tym etapie warto zadbać o efektywność energetyczną budynku i zainwestować w nowoczesną membranę dachową, która przede wszystkim zabezpieczy poszczególne elementy konstrukcyjne dachu przez negatywnym działaniem promieni UV. Światło słoneczne przyspiesza bowiem starzenie się materiałów, co w efekcie prowadzi do ich niższej wydajności i licznych usterek. Oczywiście w późniejszym okresie dobór odpowiedniego surowca opałowego oraz ocieplenie poddasza i tak jest jak najbardziej rekomendowane.

W obecnej rzeczywistości każdy z nas szuka dodatkowych oszczędności. Czasem aby zaoszczędzić, trzeba jednak zainwestować. Z tego powodu zdecydowanie warto zadbać o efektywność energetyczną naszego domu.