Blachodachówki modułowe i ich zalety
Blachówki modułowe stanowią znakomitą alternatywę dla produktów ciętych na wymiar. Doskonale sprawdza się ona w charakterze pokrycia dachów o złożonej, wielospadowej konstrukcji lub takich, dla których produkty betonowe lub ceramiczne byłyby zbyt ciężkie. Tego typu blachówka jest również często wybierana przez osoby zamieszkujące tereny leśne, a to ze względu na fakt, iż skutecznie chroni przed osadzaniem się pyłków drzew na powierzchni.
Blachodachówki modułowe i ich atuty
Blachodachówki modułowe są produktami, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Trudno się temu dziwić – posiadają one całe mnóstwo zalet. Mają postać małych, lekkich arkuszy. Każdy z nich składa się z dwóch rzędów przetłoczeń. Sprawia to, że takie blachówki są bardzo wygodne w transporcie i montażu. Nie trzeba się tu obawiać o ich przypadkowe uszkodzenie, a kalkulację zapotrzebowania na materiał można przeprowadzić z łatwością. Profil modułowej blachodachówki jest skonstruowany w taki sposób, by jej poszczególne arkusze ściśle do siebie przylegały, a dach był szczelny i odporny na odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne, korozję, utratę koloru oraz promieniowanie UV. Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o walorach estetycznych tego typu pokrycia dachowego oraz bogatym wyborze dostępnych modeli różniących się od siebie kolorem czy sposobem wykończenia.
Blachówki modułowe i ich montaż
Jak już zostało wspomniane powyżej, blachówki modułowe są łatwe i wygodne w montażu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić geometrię więźby dachowej, co pozwoli wykryć ewentualne odchylenia od poziomów i pionów oraz ustalić, czy linia zbiegu krokwi jest równa. Kolejny krok to określenie rozstawu pomiędzy jedną i drugą łatą. Następnie można przejść do montażu orynnowania oraz pasa nadrynnowego, zwracając uwagę, czy krokwie zostały odpowiednio docięte. Kolejnym etapem będzie montaż membrany dachowej, kontrłaty, łat oraz obróbek bocznych krawędzi dachu. By dach był wykonany prawidłowo, niezbędny będzie także montaż stosownej wentylacji, z zastosowaniem odpowiednio dobranych taśm kalenicowych. Dopiero wówczas można przejść do układania pierwszego rzędu blachodachówek, kładąc je równolegle do linii okapu. Należy wówczas także zwrócić uwagę na to, na ile wystaje on poza okap. To, w jakiej kolejności układane będą oraz łączone ze sobą poszczególne elementy zależy od zaleceń konkretnego producenta.